Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Miller o rozwiązaniach dla Ukrainy: więcej Kołodki, mniej Balcerowicza

dodano 2014-03-08 18:06 w kategorii: Kraj

Ukraina potrzebuje więcej Kołodki, mniej Balcerowicza, czyli więcej socjaldemokracji, mniej neoliberalizmu, a "terapia szokowa" to droga do kolejnego "Majdanu" - przekonywał podczas sobotniej konferencji w Sejmie szef SLD Leszek Miller.
W debacie pt. "Transformacja gospodarcza na Ukrainie a doświadczenie polskie", którą zorganizował w Sejmie klub SLD, wzięli udział m.in. b. premier, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, b. minister gospodarki, dziś szef Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota oraz b. minister finansów Andrzej Raczko.
 
Miller przestrzegał przed narzuceniem Ukraińcom "twardych zasad transformacji", które wiązałyby się z redukcją wydatków, podniesieniem podatków, zamrożeniem płac, zamrożeniem indeksacji emerytur, czy likwidacją subsydiów do energii. "One w Polsce doprowadziły do ogromnego bólu transformacji wyczuwalnego przecież także w dniu dzisiejszym. W naszym przypadku pojawiło się natychmiast 2-milionowe bezrobocie, dochód narodowy spadł o prawie 18 proc, płace realne - o 25 proc., nie mówiąc już o likwidacji 700 fabryk i praktycznie wszystkich państwowych gospodarstw rolnych" - zaznaczył lider Sojuszu.
 
Według niego Ukraińcy potrzebują więc "więcej Kołodki, mniej Balcerowicza", czyli więcej propozycji socjaldemokratycznych, mniej neoliberalnych. "Taki wybór stoi przed Ukrainą. W moim głębokim pojęciu, jeśli Ukraina zdecyduje się na tzw. +terapię szokową+, to niedługo będziemy mieli kolejny +Majdan+, tylko już z zupełnie innymi hasłami i pretensjami. Ten drugi +Majdan+ może być mnie mniej gwałtowny i krwawy, niż ten pierwszy. Warto naszych braci ukraińskich przed tym przestrzec" - powiedział szef Sojuszu.
 
Zdaniem Pawlaka, nasz wschodni sąsiad potrzebuje przede wszystkim zbudowania równowagi między społeczeństwem, państwem i biznesem. "Najsłabsze jest społeczeństwo, słabe jest państwo, a silny biznes. Jeśli szukać tu jakiejś analogii do Polski, to myślę, że jest pewna analogia do I Rzeczypospolitej i roli w niej magnaterii. Tam interesy prywatne też doprowadziły do katastrofalnych skutków. Bardzo ważne byłoby więc stworzenie państwa gwarantującego równowagę" - podkreślił b. wicepremier.
 
Zaproponował przy tym organizację "okrągłego stołu oligarchów" ukraińskich, by również oni wzięli odpowiedzialność za państwo. Według niego, dobrym pomysłem na "zagospodarowanie" tej części społeczeństwa Ukrainy byłoby stworzenie drugiej izby parlamentu (obecny - Rada Najwyższa - jest jednoizbowy), w której zasiedliby właśnie przedstawiciele wielkiego biznesu.
 
"Można to zrobić chociażby poprzez wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych, które miałyby charakter terytorialny, zresztą obecny rząd ukraiński w pewien sposób zaczyna też tak postępować, bo niektóre regiony oddaje oligarchom we władanie. Może by to zrobić nie na zasadzie +żywiołowego bałaganu+, a pewnego instytucjonalnego porządku, że regiony są reprezentowane w izbie wyższej i to byłaby reprezentacja biznesowo-terytorialna" - zaznaczył Pawlak.
 
Dodał, że Polska może zaproponować Ukrainie pomoc w budowie silnego społeczeństwa obywatelskiego, a także skorzystanie z naszego modelu ustrojowego, w którym rząd wyłania parlament we współpracy z prezydentem.
 
Piechota z kolei poruszył problem korupcji na Ukrainie. "Korupcja w państwie ukraińskim stała się elementem życia codziennego - to nie jest tylko kupowania aktów w parlamencie, skorumpowany proces prywatyzacji, kupowanie decyzji administracyjnych, ale to jest również kupowanie zaliczeń od profesorów w zależności od tego jaką ocenę się chce uzyskać. Zdarzają się takie przypadki, że profesor wywiesza więc na drzwiach, że +piątka+ to kosztuje tyle, +czwórka+ tyle, itd." - mówił b. minister gospodarki.
 
W jego ocenie dobrym posunięciem było powierzenie ukraińskiego Biura Antykorupcyjnego dziennikarce Tatianie Czernowoł, jednak - jak zaznaczył - walka z tym zjawiskiem wymaga zmian systemowych. Chodzi m.in. o przegląd systemu podatkowego oraz przegląd pod kątem legislacyjnym, ponieważ ukraińskie prawo jest na tyle nieprzejrzyste, że sprzyja korupcji. Zdaniem b. ministra gospodarki, Ukrainie potrzebna jest też reforma samorządowa.
 
źródłó PAP


Komentarze

Wydarzenia

 • Liberadzki: Unia Europejska jest w fazie wielkich przemian

  4 godziny temu

  - Dobra, zdrowa i silna Unia Europejska to jest bezpieczeństwo gospodarcze, społeczne i polityczne Rzeczypospolitej Polskiej. UE opiera się nie tylko na solidarności w sensie rozdawania pieniędzy, ale także na wartościach - powiedział Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący PE.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Jestem przeciwny zaostrzeniu procedury praworządności wobec Polski

  wczoraj o 17:50

  - Ja nie będę rekomendował takiego rozwiązania – powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD odnosząc się do pytania, czy frakcja Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim będzie dążyć do uruchomienia wobec Polski artykułu 7. traktatu UE, który pozwala na nałożenie sankcji...czytaj więcej»

 • List otwarty Tomasza Treli do Jarosława Kaczyńskiego

  wczoraj o 08:35

  Panie Prezesie, ja także biorę udział w manifestacjach, ponieważ demokracja daje mi do tego prawo. Protestuję, ale nie obrażam, nie dzielę osób, które myślą inaczej niż ja. Nie nazywam nikogo - jak Pan - "ludźmi specjalnej troski". czytaj więcej»

 • Pogrzeb Tomasza Kality

  3 dni temu, 2017-01-21

  Dziś pożegnaliśmy naszego przyjaciela, wieloletniego rzecznika prasowego SLD oraz człowieka lewicy – Tomasza Kalitę. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Wypełnijcie testament Tomka Kality

  4 dni temu, 2017-01-20

  - W tej chwili obserwuję na Facebook-u oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Tomasza Kality, oświadczenie pani premier Beaty Szydło w sprawie Tomasza Kality, chcę Wam przypomnieć - obiecaliście za jego życia przeprowadzić przez Sejm legalizację medycznej marihuany – powiedział Włodzimierzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij