Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Miller o rozwiązaniach dla Ukrainy: więcej Kołodki, mniej Balcerowicza

dodano 2014-03-08 18:06 w kategorii: Kraj

Ukraina potrzebuje więcej Kołodki, mniej Balcerowicza, czyli więcej socjaldemokracji, mniej neoliberalizmu, a "terapia szokowa" to droga do kolejnego "Majdanu" - przekonywał podczas sobotniej konferencji w Sejmie szef SLD Leszek Miller.
W debacie pt. "Transformacja gospodarcza na Ukrainie a doświadczenie polskie", którą zorganizował w Sejmie klub SLD, wzięli udział m.in. b. premier, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, b. minister gospodarki, dziś szef Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota oraz b. minister finansów Andrzej Raczko.
 
Miller przestrzegał przed narzuceniem Ukraińcom "twardych zasad transformacji", które wiązałyby się z redukcją wydatków, podniesieniem podatków, zamrożeniem płac, zamrożeniem indeksacji emerytur, czy likwidacją subsydiów do energii. "One w Polsce doprowadziły do ogromnego bólu transformacji wyczuwalnego przecież także w dniu dzisiejszym. W naszym przypadku pojawiło się natychmiast 2-milionowe bezrobocie, dochód narodowy spadł o prawie 18 proc, płace realne - o 25 proc., nie mówiąc już o likwidacji 700 fabryk i praktycznie wszystkich państwowych gospodarstw rolnych" - zaznaczył lider Sojuszu.
 
Według niego Ukraińcy potrzebują więc "więcej Kołodki, mniej Balcerowicza", czyli więcej propozycji socjaldemokratycznych, mniej neoliberalnych. "Taki wybór stoi przed Ukrainą. W moim głębokim pojęciu, jeśli Ukraina zdecyduje się na tzw. +terapię szokową+, to niedługo będziemy mieli kolejny +Majdan+, tylko już z zupełnie innymi hasłami i pretensjami. Ten drugi +Majdan+ może być mnie mniej gwałtowny i krwawy, niż ten pierwszy. Warto naszych braci ukraińskich przed tym przestrzec" - powiedział szef Sojuszu.
 
Zdaniem Pawlaka, nasz wschodni sąsiad potrzebuje przede wszystkim zbudowania równowagi między społeczeństwem, państwem i biznesem. "Najsłabsze jest społeczeństwo, słabe jest państwo, a silny biznes. Jeśli szukać tu jakiejś analogii do Polski, to myślę, że jest pewna analogia do I Rzeczypospolitej i roli w niej magnaterii. Tam interesy prywatne też doprowadziły do katastrofalnych skutków. Bardzo ważne byłoby więc stworzenie państwa gwarantującego równowagę" - podkreślił b. wicepremier.
 
Zaproponował przy tym organizację "okrągłego stołu oligarchów" ukraińskich, by również oni wzięli odpowiedzialność za państwo. Według niego, dobrym pomysłem na "zagospodarowanie" tej części społeczeństwa Ukrainy byłoby stworzenie drugiej izby parlamentu (obecny - Rada Najwyższa - jest jednoizbowy), w której zasiedliby właśnie przedstawiciele wielkiego biznesu.
 
"Można to zrobić chociażby poprzez wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych, które miałyby charakter terytorialny, zresztą obecny rząd ukraiński w pewien sposób zaczyna też tak postępować, bo niektóre regiony oddaje oligarchom we władanie. Może by to zrobić nie na zasadzie +żywiołowego bałaganu+, a pewnego instytucjonalnego porządku, że regiony są reprezentowane w izbie wyższej i to byłaby reprezentacja biznesowo-terytorialna" - zaznaczył Pawlak.
 
Dodał, że Polska może zaproponować Ukrainie pomoc w budowie silnego społeczeństwa obywatelskiego, a także skorzystanie z naszego modelu ustrojowego, w którym rząd wyłania parlament we współpracy z prezydentem.
 
Piechota z kolei poruszył problem korupcji na Ukrainie. "Korupcja w państwie ukraińskim stała się elementem życia codziennego - to nie jest tylko kupowania aktów w parlamencie, skorumpowany proces prywatyzacji, kupowanie decyzji administracyjnych, ale to jest również kupowanie zaliczeń od profesorów w zależności od tego jaką ocenę się chce uzyskać. Zdarzają się takie przypadki, że profesor wywiesza więc na drzwiach, że +piątka+ to kosztuje tyle, +czwórka+ tyle, itd." - mówił b. minister gospodarki.
 
W jego ocenie dobrym posunięciem było powierzenie ukraińskiego Biura Antykorupcyjnego dziennikarce Tatianie Czernowoł, jednak - jak zaznaczył - walka z tym zjawiskiem wymaga zmian systemowych. Chodzi m.in. o przegląd systemu podatkowego oraz przegląd pod kątem legislacyjnym, ponieważ ukraińskie prawo jest na tyle nieprzejrzyste, że sprzyja korupcji. Zdaniem b. ministra gospodarki, Ukrainie potrzebna jest też reforma samorządowa.
 
źródłó PAP


Komentarze

Wydarzenia

 • Konferencja 20 lat Konstytucji

  przedwczoraj o 16:59

  Konferencję zorganizowaną przez SLD poświęconą 20-leciu Konstytucji RP rozpoczął Przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty witając członkinie i członków Komisji Konstytucyjnej. - Nie mam wątpliwości, że przygotowanie, uchwalenie i utrwalenie polskiej Konstytucji jest największym sukcesem polskczytaj więcej»

 • SLD pyta PiS o zmiany w samorządzie

  2 dni temu, 2017-05-27

  - Dziś mija 27 rocznica pierwszych wyborów samorządowych. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ustawa o samorządzie terytorialnym, która obecnie funkcjonuje, w którym obywatel jest blisko władzy naprawdę się sprawdza – przekonywał Tomasz Trela, Wiceprzewodniczący SLD. Wiele się mówi o tym, że Prawo i Sczytaj więcej»

 • Beata Moskal-Słaniewska z nagrodą DGP

  3 dni temu, 2017-05-26

  Prezydentka Świdnicy z ramienia SLD Beata Moskal-Słaniewska otrzymała nagrodę Dziennika Gazety Prawnej w kategorii „Włodarz do 100 tysięcy mieszkańców". Serdecznie gratulujemy!czytaj więcej»

 • Klub Radnych SLD ponownie w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

  3 dni temu, 2017-05-26

  26 maja ponownie powstał Klub Radnych SLD w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Klub tworzą trzeciej radni: Dariusz Wieczorek (okręg szczecińsko-policki), Jerzy Kotlęga (okręg kołobrzesko-białogardzki) oraz Robert Grzywacz (okręg koszalińsko-szczecinecki). Wcześniej radni funkcjonowali pod czytaj więcej»

 • SLD zapowiada rozdanie pół miliona Konstytucji

  4 dni temu, 2017-05-25

  Nie powinno się zmieniać Konstytucji w "czasach zarazy", kiedy policjant zabija człowieka na komendzie, a prokurator to kryje - powiedział w trakcie konferencji prasowej w Sejmie Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.

Zamknij